Türk denizciliğinin anasayfası!

Akçakoca-3 kuyusunda akış testi başarıyla gerçekleştirdi

Trillion Energy International Inc., Türkiye açıklarında, SASB gaz sahasında Akçakoca-3 kuyusunda akış testini başarıyla gerçekleştirdi.

Trillion Energy, Akçakoca-3 kuyusunda sondaj yapmak üzere toplam 34 metre doğal gaz potansiyeline sahip üç nokta tespit edildiğini açıkladı. İlk sırada yedi metrelik noktanın delinmesinin ardından, kuyuda hemen 7,0 MMcf/d’ye (32/64” choke) kadar bir basınç artışı görüldü. Kuyu başı basıncı ise 1.400 psi olarak ölçüldü.

Şirket yetkilileri ilk noktanın delinmesi neticesinde elde edilen ilk gaz akışı ve rezervuar basıncı verilerine dayanarak, bu bölgenin üretimi ve kalan iki noktada (toplam 27 metre) sondajın başlamasından itibaren; üretimin azalması sebebiyle ileri bir tarihte delinmesine karar verildi.

Nihai üretim akış hızı, en sonunda proses tesisinde belirlenecek.

Trillion Energy, 20 yılı aşkın bir süredir bölgede faaliyet gösteriyor ve mevcut platformlardan ve altyapıdan yönlü sondaj yoluyla bu yıl başlaması planlanmış olağanüstü karlılığa sahip 17 sığ su gaz kuyusunun geliştirilmesini amaçlıyordu.

Aynı bölgede, Türkiye Petrolleri A.O. (%51) operatörlüğünde; Petrol Ofisi A.Ü. (%26,75), Foinavon Energy Inc. (%12,25) ile Tiway Turkey Ltd. (% 10) ortak doğalgaz arama ve üretim faaliyetleri sonucunda Mayıs 2007 tarihinden itibaren aralıksız olarak Akçakoca Çayağzı Doğalgaz Proses Tesisi’nden doğalgaz üretimi gerçekleştiriliyor. Akçakoca ilçesinin yaklaşık 10 km doğusunda bulunmakta olan proses tesisine 24,5 km uzunluğundaki boru hattı ile bağlı kıyı şeridinden yaklaşık 7 km açıkta ve ortalama 75 metre su derinliğinde bulunan Ayazlı, D.Ayazlı ve Akkaya Platformları ile yaklaşık 15 km uzaklıkta ve 95 metre su derinliğinde bulunan Akçakoca Platformu’ndan üretilen doğalgaz proses edilerek BOTAŞ ulusal doğalgaz ağına verilmektedir.

Akkaya Platformu’nda üç kuyu, D.Ayazlı Platformu’nda iki kuyu, Ayazlı Platformu’nda iki kuyu ve Akçakoca Platformu’nda üç kuyu olmak üzere toplam 10 kuyudan üretim sağlamak için tamamlama yapılmıştı. Tesisten halen günlük ortalama 275 bin m3 gaz üretimi yapılıyor ve 2011 yılında B.Karadeniz’de yer alan doğal gaz sahalarından 98 milyon m3 üretim yapılmış olup, toplam 317 milyon m3 olan TPAO üretiminin %30’unu oluşturmaktadır.

 

 

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku