Türk denizciliğinin anasayfası!

Ares’in botları KKTC’de hizmete girdi

Ares Tersanesi’nin KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı için ürettiği üç yeni devriye botu törenle hizmete başladı.

 

HaberDenizde.com WhatsApp grubuna katılın, haberlerimiz cebinize gelsin

Ares Tersanesi’nin KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ürettiği 3 devriye botunun hizmete giriş töreni Girne Turizm Limanı’ndaki Zafer Rıhtımı’nda yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye Cumhuriyet Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, bazı bakanlar ve askerler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Albay Serdar Akan ile Ares Tersanesi Genel Müdürü Özgün Utku Alanç konuşma yaptı.

Bot komutanları ant içti

Daha sonra Güvenlik Kuvvetlerı Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu tarafından KKTC SG-110 (BOĞAZ), KKTC SG-111 (LEFKE) ve KKTC SG-112 (SERDARLI) botları, bot komutanlarına teslim edildi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Gemi Hizmete Giriş belgelerini vermesi sonrasında bot komutanlarının ant içmesiyle tören devam etti.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu’nun yaptığı konuşmanın ardından Ares Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a anı objesi sundu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın konuşması ve botların gezilmesiyle tören sona erdi.

Kıbrıs Türk halkı Anadolu halkının yanında

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törendeki konuşmasında şunları söyledi: “Kıbrıs Türk halkı olarak Türkiye’de yaşanan deprem felaketinden derin üzüntü duyduk. Yaşımını yitirenlere rahmet diliyorum. Depremin hemen ardından KKTC büyük bir gayretle yardıma koştu. Kıbrıs Türk halkı acı ve felaketlerde Anadolu halkının yanında olmaya devam edecek. Kıbrıslı Türkler bağımsızlık ve özgürlüğe ulaşmak için bedeller ödedi, şehitler verdi, soykırımlardan geçti. Türkiye tüm bu yaşananlarda Kıbrı Türk halkının yanındaydı.

Botlar güvenliğimize katkı sağlayacak

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Doğu Akdeniz’de giderek artak güvenlik sorunuyla ilgili Mavi Vatan’da barış, huzur ve güvenliği sağlıyor. Bugün hizmete giren 3 botumuz buna katkı sağlayacak. Mülteci sorunu ve kaçakçılık gibi konularda, tehditlere karşı Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı sayesinde güvendeyiz. Bunun anlamı büyüktür.”

 

 

Beş ayda tamamlandılar

Ares Tersanesi Genel Müdürü Özgün Utku Alanç ise, botların Sahil Güvenlik Komutanlığı ile tersane arasındaki iş birliği sonucu beş ayda tamamlanarak bugün teslim edildiğini söyledi. Alanç, dünyada uygulanan testlerden üstün başarıyla geçen botların zorlu koşullara dayanaklı olduğunu belirtti. Botların kaçakçılıkla mücadele, insani yardım, vatan savunması gibi farklı alanlarda görev alacağını dile getiren Ayanç, görevini en iyi şekilde yerine getireceğine inanç belirtti.

 

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku