Türk denizciliğinin anasayfası!

AvA Yachts’dan NBA yıldızına süperyat

Türk tersanesi AvA Yachts’ın, NBA yıldızı Tony Parker için inşa ettiği 35 metrelik Infinity Nine adlı yatı haftaya teslim edilecek.

Antalya Serbest Bölge’deki AvA Yachts’ın, NBA yıldızı için inşa ettiği 35 metrelik Infinity Nine adlı yat deneme seferlerini başarıyla tamamladı. Eski NBA efsanelerinden Tony Parker’ın yaklaşık 10 milyon euro değerindeki lüks yatı haftaya sahibi ile buluşmak üzere yola çıkacak.

Antalya Serbest Bölge’de 2018’de yapımına başlanılan yat, Tony Parker’ın 9 numaralı formasını simgeleyen “Infinity Nine (Sonsuz dokuz)” ismini taşıyor.

AvA Yachts kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Küçükdiker, “İlk lüks yatımızı ABD’li bir iş insanı için yaptık ve 2019’da denize indirdik. Tekne almak isteyen Tony Parker’a bu teknenin görselleri gönderildi. Parker da birçok örnek arasından bizim tasarımımızı beğendi ve bizi seçti.” dedi.

Tekneyi sipariş aldıktan sonra 2 yılda teslim etmek üzere hızlı bir şekilde yapımına başladıklarını anlatan Küçükdiker, ancak küresel salgın nedeniyle yurt dışından ekipmanların geç gelmesi nedeniyle yatı bu yıl tamamlayabildiklerini açıkladı.

Yatın çelik gövde ve alüminyum üst yapı ile inşa edildiğini belirten Küçükdiker, “Yatın tasarımı tamamen bana ait. 4 güverteli, 6 misafir kamarası, 3 mürettebat için kamarası var. Bu teknede yaklaşık 20 kişi konaklayabiliyor. Uzun menzilli bir tekne olduğu için yakıt kapasitesi yüksek.” diye konuştu.

Yatın yapımı sırasında ünlü yıldız Parker’ın iki kez Antalya’ya gelerek tekneyi incelediğini ancak son halini henüz görmediğini dile getiren Küçükdiker, “Yat, önümüzdeki hafta Monako’ya doğru yola çıkacak ve Tony Parker’a teslim edilecek. Kendisi orada görecek, biz de inşallah orada olacağız. Şu ana kadar Tony Parker’ın çalışmalardan memnun olduğunu söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Firma olarak üçüncü yata başlayacaklarını belirten Küçükdiker, dünya çapında bir marka olma hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi. COVID ve tedarik zinciri sorunlarıyla ilgili gecikmelerin ardından, tersane, yatın sahibine bu kadar anlayışlı olduğu için teşekkür etti.

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku