Türk denizciliğinin anasayfası!

Bodrum’da Uluslararası Masters Regatta kürek yarışları

2.Bodrum Uluslararası Masters Regatta kürek yarışları 26-27 Kasım’da Bitez’de yapılacak.

Geçen yıl Aralık ayında 1. Bodrum Masters Regatta adıyla Bodrum’da ilk Ulusal Kürek Yarışlarını düzenleyen Halikarnaslı Kürekçiler, bu sene de 26-27 Kasım 2022 Cumartesi-Pazar günlerinde, 2. Bodrum Uluslararası Masters Regatta kürek yarışlarını organize etti.

Yarış, Master kürekçiler arasında olacak ve Bitez Koyu içinde, dört kilometrelik bir parkurda; kadınlar, erkekler ve mix kategorilerinde yapılacak. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelecek sporcular, Dört Çifte Dümencili Deniz Küreği tekneleri ile yarışacak. Bazı kulüpler kendi teknelerini getirirken, bazı kulüpler de ev sahibi Halikarnas Kürek Kulübü’nün teknelerini kullanacaklar.

26 Kasım 2022 Cumartesi sabahı 08:00’da başlayacak olan Eleme Yarışları, Federasyon Gözlemcisi Ümmet Subaşı ile Kürek Federasyonunun görevlendirdiği hakemler tarafından idare edilecek. Bu yıl, Merkez Hakem Kurulu Başkanı, FISA Hakemi, Halil Yılmaztürk de yarışları izleyecek.

27 Kasım 2022 Pazar sabahı 09:00, 10:00 ve 11:00’da yapılacak finaller sonunda, her üç kategoride ilk üç madalya sıralaması belirlenecek. 12:00’da kazananlara madalyaların, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ile Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından takılması bekleniyor.

İlk üçe giren kulüplerin sporcularına, madalyalar takıldıktan sonra dereceye giren kulüplere, alışılageldiği gibi kupa yerine, Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı öğrencileri tarafından özel olarak yapılmış Bodrum motifleri taşıyan seramik tabletler verilecek. Üç kategoride (dümenciler de dâhil olmak üzere), en çok sporcusu madalya alan kulüp, Bodrum Kupası’nın sahibi olacak.

Yarışlar, Bitez sahilinden seyredileceği gibi, dört kilometrelik tüm parkuru takip edecek özel teknelerden de izlenebilecek. Rüzgâr, izin verirse final yarışları drone ile kaydedilecek.

2.Bodrum Uluslararası Masters Regatta kürek yarışlarına sadece yarışçı olarak değil, seyirci olarak da ilginin geçen yıl olduğu gibi büyük olması bekleniyor. Yarışlara kayıt yaptıranlar arasında, kürek sporu ile yeni tanışanlar olduğu kadar, defalarca Türkiye Şampiyonu olmuş, uluslararası yarışlarda madalyalar kazanmış, uzman kürekçiler de bulunmakta.

27 Kasım Pazar günü yarış yerinde “Diyabet Kader Değil” konulu bir anket yapılacak. Bu çalışma “Karia Rotary” ve” Diyabetle Yaşam Derneği” tarafından önümüzdeki 10 yıl içinde 18-70 yaş arasındaki yetişkinlerde diyabet riskini araştırmak ve konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla yapılmakta ve Halikarnas Kürek tarafından destekleniyor.

Program

26 Kasım Cumartesi

08:00, Eleme Yarışları (Kadınlar, MIX, Erkekler)

27 Kasım Pazar

09:00 Kadınlar Final

10:00 MIX Final

11:00 Erkekler Final

12:00 Ödül Töreni

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku