Türk denizciliğinin anasayfası!

Dr. Nacar : “Denizlerimizi SGRS ve HAVELSAN VTS ile koruyoruz”

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, "Deniz güvenliği için iki önemli proje geliştirdik. Otonom teknolojilerimiz sınırlarımızı koruyacak" dedi.

 

HaberDenizde.com WhatsApp grubuna katılın, haberlerimiz cebinize gelsin

“Hızlı, Doğru, Güçlü” sloganıyla yayın yapan Türkiye’nin savunma haberleri sitesi MilDefin.com’un haberine göre, dünyada parmak izi tanıma teknolojisini üreten yedinci ülke olduğumuzu belirten HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, “Deniz güvenliği için iki önemli proje geliştirdik. Otonom teknolojilerimiz sınırlarımızı koruyacak. Petrol boru hatlarını yerli yazılımla koruyoruz. Akıllı şehir konseptimiz güvenliği artıracak” dedi.

4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde, HAVELSAN’ın sınır ve şehir güvenliği için geliştirdiği teknolojileri anlatan genel Dr. Mehmet Akif Nacar, şirket olarak askeri, kamu ve sivil sektöre yönelik gelişmiş, güvenilir “ülke güvenliği sistemleri” sunduklarını söyledi.

Sınır çözümleri

İhtiyaç duyulan gelişmiş teknolojileri kullanarak sınır boyunca devriyeleri destekleme ve fiziksel gözetlemenin mümkün olmadığı alanlarda ihtiyaçlara cevap verdiklerini belirten Nacar, “Özgün ürün ve çözümlerimiz sayesinde sahada konumlandırılan sensörlerden gelen bilgilerin toplanarak harita üzerinde izlenmesi ve güvenlik kameraları ile doğrudan entegrasyonun sağlanması için kritik öneme sahip fonksiyonları yerine getirebiliyoruz” dedi.

SGRS ve VTS

HAVELSAN Sahil Gözetleme ve Radar Sistemi SGRS ile Gemi Trafik Yönetim Sistemi HAVELSAN VTS’nin, deniz yolu güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayan Nacar, “HAVELSAN mühendislik kabiliyetleriyle, İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda POLSAN ile ortaklaşa kurduğumuz BİYOTEKSAN üzerinden geliştirme çalışmalarına devam ettiğimiz biyometrik veri teknolojilerinde, nitelikli parmak izi tanıma sistemi, tüm Türkiye’de devreye alındı. Ayrıca kendi ulusal biyometrik veri yönetim sistemini kuran 7. ülke olduk. Yabancı firmalara bağımlılıktan kurtulduk, verilerimizi ve milli sermayemizi koruduk. Dosya tabanlı bir sistemle çalışmakta olan yabancı sistemlerde çıkan arızalar günlerce sürebiliyordu. Açık kaynak teknolojilerle geliştirdiğimiz yerli sistem sayesinde kurumlarımız kesintisiz bir hizmeti verebiliyor” diye konuştu.

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku