Türk denizciliğinin anasayfası!

İtalya, AB’den Lukoil’e yaptırım muafiyeti istiyor

İtalya hükümeti, AB Komisyonundan Lukoil’in Sicilya’da bulunan rafinerisinin Rusya yaptırımlarından muaf tutulmasını talep edecek.

 

HaberDenizde.com WhatsApp grubuna katılın, haberlerimiz cebinize gelsin

İtalya, Rus şirket Lukoil’in Sicilya’da bulunan rafinerisinin Rus petrolü ambargosundan muaf olmasını istiyor. İtalya Sanayi Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya Adası’nda bulunan Rus özel petrol şirketi Lukoil rafinerisine Rus petrolüne uygulanan ambargodan geçici muafiyet tanınması önerisi sunacaklarını açıkladı.

Rusya’ya yönelik yaptırımların ardından İtalya yönetimi, ISAB Lukoil petrol rafinerisindeki ham petrolün tamamını Avrupalı bankaların kredi vermemesi nedeniyle Lukoil’den almak zorunda kalmıştı.

İtalya’nın Sicilya adasında bulunan, Avrupa’nın üçüncü büyük rafinerisi olan ISAB Rafineri Kompleksi, İtalya’da tüketilen yakıtın yaklaşık yüzde 22 sini üretiyor. Kompleks ayrıca yoksul bölgelerden binden fazla kişiyi istihdam ediyor.

Bulgaristan Rusya ile anlaştı

Öte yandan Avrupa Birliği’nin (AB) 5 Aralık itibariyle Rus petrolüne getirdiği kısıtlamaların ardından harekete geçen Bulgaristan, Avrupa Komisyonu’nun Rusya’ya uygulanan yaptırımları ihlal edeceği yönündeki tüm uyarılarına rağmen ülkedeki faaliyetlerini sürdüren Rus petrol şirketi Lukoil ile AB’ye petrol ürünleri ihracatı için anlaştı.

Euractiv haber portalında, Bulgaristan hükümetinin Lukoil Neftochim Burgaz ile anlaştığı belirtilirken, ülkenin ekonomi politikasından sorumlu Başbakan Yardımcısı Hristo Alekseev’e göre bu anlaşma petrol ihracatından Bulgaristan’ın bütçesine 350 milyon Euro’luk vergi desteği sağlayacak.

Alekseev, açıklamasında Lukoil’in AB’ye petrol ihracatında vergileri daha önce Hollanda ve İsviçre’ye ödediğini hatırlatırken, “1 Ocak 2023’ten itibaren Lukoil, daha önce olduğu gibi Hollanda veya İsviçre’ye değil, Bulgaristan’a tüm petrol üretim ve ihracat gelirlerini aktaracak” diye konuştu.

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku