Türk denizciliğinin anasayfası!

Navtek ve e1 Marine’den yeni anlaşma

Navtek ve e1 Marine, deniz taşıtları ve liman uygulamaları hakkında bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Navtek ile küresel yenilenebilir enerji şirketi e1 Marine, Avrupa’daki hidrojenle çalışan düşük karbon emisyonlu deniz taşıtları ve liman uygulamalarını iş birliği içinde geliştirmek üzere, 30 Kasım’da New Orleans’da düzenlenen The International Workboat Show’da bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Avrupa’daki deniz taşıtlarının ve liman operasyonlarının karbonsuzlaştırma sürecini ve toplam emisyon azaltımını hızlandıracak bu anlaşma, e1 Marine’in ‘metanolden hidrojene jeneratör teknolojisi’nin Navtek tarafından tanımlanan denizcilik uygulamalarında PEM yakıt hücresi enerji çözümleriyle birleştirilmesini de içeriyor.

İlk projenin, 8-10 MW tahrik gücü gerektiren 120-160 metrelik hidrojenle çalışan bir arabalı vapurun tasarımı geliştirmek olduğu ve daha sonra metanol yakıt hücresi ile çalışan bir hibrit römorkör tasarımına odaklanılacağı kaydedildi.

Navtek Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Acuner, Mutabakat Zaptı hakkında şunları söyledi: “Navtek, toplam emisyonları sorunsuz bir şekilde azaltabilen yeni nesil gemi tasarımlarını yaratmak için inovasyona öncülük ediyor. e1 Marine ile olan anlaşmamız, sıfır emisyonlu bir geleceğe ulaşma yolculuklarında filoların ve liman operasyonlarının çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için uzman teknolojileri ve uzmanlığı bir araya getiren bir dizi iş birliğinin en sonuncusu.”

e1 Marine Genel Müdürü Robert Schluter ise şunları ekledi: “e1 Marine, denizcilik endüstrisi için güvenli, verimli ve uygun fiyatlı hidrojenin mevcut olmasını sağlamaya kararlıdır. İş birliği, sektörün karbondan arındırılmasında kilit bir bileşendir ve Navtek ile olan bu ortaklık, uzmanlığımızı birleştirmemize ve karbondan arındırma sürecini hızlandırmak için arabalı vapurlar ve römorkörler için fırsatlar yaratmamıza olanak sağlayacaktır.”

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku