Türk denizciliğinin anasayfası!

DARGEB’ten ‘eşitlikçi’  önerge

Deniz, Araştırma ve Geliştirme Gönüllüleri Kültür, Sanat Öğrenci Birliği (DARGEB); #aynıgemideyiz anlayışıyla   cinsiyet eşitliğine ve rkek egemen bir meslek olmayan denizcilik sektörüne  yönelik  önerge hazırlayarak  kamuoyunun bilgisine sunmuştur.

 

HaberDenizde.com WhatsApp grubuna katılın, haberlerimiz cebinize gelsin

 

DARGEB’ten ‘eşitlikçi’  önerge

Deniz, Araştırma ve Geliştirme Gönüllüleri Kültür, Sanat Öğrenci Birliği (DARGEB); #aynıgemideyiz anlayışıyla   cinsiyet eşitliğine ve erkek egemen bir meslek olmayan denizcilik sektörüne  yönelik  önerge hazırlayarak  kamuoyunun bilgisine sunmuştur.

‘Gemi  adamı’ kavramının ülkemizde ‘gemi insanı’ olarak değiştirilmesi hakkında (DARGEB) tarafından hazırlanan önerge; Denizcilik Genel Müdürlüğü’ne teslim edilirken, önergenin toplumsal önyargıların yıkılmasına katkı sunacağı düşünülerek kanun, yönetmenlik ve yönergelerde uygulama alanlarında değiştirilmesi talebinde bulunulmuştur. Konunun her zaman takipçisi olacaklarını belirten denizci öğrenciler; denizci kadın öğrencilerin sektördeki varlıklarını göz önüne alınarak  bu konuda eşitlikçi bir yaklaşım gözetilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Erkek egemen bir meslek olmayan denizcilik sektöründe ülkemizde uygulamada olan ‘gemi adamı’  kelimesinin değiştirilmesinin elzem olduğuna dikkat çekildi.

 

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku