Türk denizciliğinin anasayfası!

Limanlarımızdaki yük miktarı düşüyor

Limanlarımız, toplam yükte, Ocak ve Şubat aylarında önemli düşüşler yaşayarak 2023 yılına kötü başlangıç yaptı.

Dünya ekonomisinde yaşanan kriz ile birlikte başlayan, limanlarımızdaki yük miktarında yaşanan düşüş, Rusya-Ukrayna savaşıyla giderek arttı. Ülkemizdeki deprem felaketi de Türk limanlarını olumsuz yönde etkileyerek, rakamların 2020 yılı pandemi dönemine düşme ihtimalini de beraberinde getirdi.

Denizcilik Genel Müdürlüğü, açıkladı

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilerde, toplam yükte Ocak ayında %-5,2, Şubat ayında %-10,9 gibi önemli düşüşler yaşandığı görülüyor. Ocak-Şubat ayları toplamında %-7,9 düşüş yaşanırken Konteyner yükü de toplam yük gibi yıla ciddi bir kayıpla başladı. Ocak ayında %-10,6 ve Şubat ayında %-16,5 olmak üzere Ocak-Şubat aylarında toplamda %-13,4 oranında düşüş oldu.

Transit kan kaybetmeye devam ediyor

Transit yüklerdeki düşüş hakkında TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir, ”Karadeniz’de çatışma devam ettikçe transit yükler düşmeye devam edecektir.” dedi.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı, elleçlenen yük miktarı verilerine göre 2022 yılının son 6 ayından farklı olarak sadece transit konteyner değil, diğer tüm yük rejimleri de düşüş yaşıyor.

Liman Başkanlığı değişti

Kocaeli Liman Başkanlığı’nda ocak ayındaki yüzde 19,4 oranındaki düşüş, şubat ayında yüzde 3,1 ile devam ederek liderliği Aliağa Liman Başkanlığı’na bıraktı.

Bu verilerle birlikte Aliağa, ilk kez en büyük liman başkanlığı haline geldi.

Yaşanılan depremin etkisiyle, İskenderun Liman Başkanlığı içindeki konteyner limanlarında şubat ayında yüzde 80,3 oranında düşüş yaşandı ve planlanması yapılmış olan gemiler Ceyhan Liman Başkanlığı içinde konteyner elleçleyen liman tesisi olmadığı için Mersin’e gönderildi.

Kaynak : Ekonomim

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku