Türk denizciliğinin anasayfası!

Putin’den tahıl koridoru açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tüm dünyanın yeniden hayata geçmesi için merakla beklediği tahıl koridoru anlaşması ile ilgili şartını yineledi.

 

HaberDenizde.com WhatsApp grubuna katılın, haberlerimiz cebinize gelsin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Yükümlülükler gerçek anlamda yerine getirilirse tahıl koridoru anlaşmasına geri dönmeye hazırız” dedi.

Erdoğan : Girişimlerimiz sürüyor

Beştepe’de düzenlenen 14. Büyükelçiler Konferansı’ndaki hitabında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Temmuz’da askıya alınan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin, “Şüphesiz bu sorunun daha fazla çıkmaza girmeden çözümü, Batılı ülkelerin sözlerini yerine getirmelerine bağlıdır. Girişimlerimiz sürüyor, geçen hafta Putin’le görüşerek konuyu masaya yatırdık. Bu konuda ortak bir paydada buluşabileceğimize inanıyorum.” demişti.

Bakan Fidan’dan çağrı

(22 Ağustos Salı) Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesi sonrası Ukrayna’daki savaşı ve tahıl girişimini ele aldıklarını, Karadeniz’de sükunetin korunması ve bunu tehlikeye atabilecek girişimlerin engellenmesinin temel öncelikleri olduğunu vurguladı.

Karadeniz tahıl koridoru anlaşması

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törende Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmaya ilişkin 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” ifadelerini kullanmıştı.

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku