Norveç’in Tønsberg kentinden İstanbul’a 93 günlük yolculuk gerçekleştiren ve kış aylarını yedi tepeli şehirde geçiren Viking gemisi Saga Farmann’ın ayrılışı için Norveç Ankara Büyükelçiliği ve Oseberg Viking Miras Vakfı tarafından veda töreni düzenlendi.
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Andreas Gaarder’in de hazır bulunduğu törende uğurlanan Saga Farmann, Roma’ya doğru yola çıktı.
Saga Farmann İstanbul’da Şehir Hatları Haliç Tersanesi’nde bakıma alınmıştı. Tatlı suya göre inşa edilen gemi, uzun süre tuzlu suda kaldıninğı için kurtlanma riski taşıyordu. Neyse ki korkulan olmadı ve tekne hızla seyire hazır hale getirildi.
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Andreas Gaarder’ın yaptığı açıklamaya göre, Saga Farmann 1893 yılında Norveç Larvik yakınlarında keşfedilen, Viking Çağı’ndan kalma bir Norveç ticaret gemisinin yeniden inşa edilmiş kopyası.