Türk denizciliğinin anasayfası!

Rusya, Kuzey Kutbu sevkiyat rotasını genişletiyor

Rusya, Asya'ya petrol ve gaz ihracatını kolaylaştırmak için nükleer enerjiyle çalışan iki buzkıran gemisini denize indirdi.

Rusya, Kuzey Kutbu bölgesinin Uzak Doğu’ya giden sevkiyat rotasının daha iyi kullanılmasına yönelik ısrarlı girişimi çerçevesinde en yeni nükleer enerjili buzkıranı Yakutistan’ı denize indirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg’daki Baltık Tersanesi’nde Yakutistan’ın denize indirilmesi ve başka bir nükleer enerjili buzkıran olan Ural’a ulusal bayrağın çekilmesi için düzenlenen törene video bağlantısı aracılığıyla katıldı.

Putin, bu tür buzkıranların ülke için stratejik öneme sahip olduğunu söyledi ve “Kuzey deniz yollarının geliştirilmesi, Rusya’nın ihracat potansiyelini tam olarak gerçekleştirmesine ve Güneydoğu Asya da dahil olmak üzere etkin bir lojistik güzergah oluşturmasına olanak sağlayacak” dedi.

Dünyanın tek nükleer enerjili buzkıran gemisi üreticisi ve işletmecisi olan Rusya, ‘Ural’ olarak adlandırılan gemiyle aynı seriden Yakutistan’ı da suya indirdi, ancak bu geminin 2024 sonuna kadar hizmete girmesi beklenmiyor.

Uzunluğu 200 metreyi aşan nükleer enerjiyle çalışan başka bir Rus gemisinin de 2027 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Ural Aralık’ta hizmete başlayacak

Atom enerjisi devi Rosatom tarafından üretilen nükleer güçle çalışan 170 metre uzunluğundaki ‘Ural’, üç metreye kadar derinlikteki buzları kırabiliyor.

Ural, Rusya’nın başlangıçta Avrupa’ya yönelik sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ürettiği bir bölge olan Kuzey Kutbu’nda Aralık ayından itibaren faaliyet gösterecek.

Yakutistan ve Ural, Proje-22220’nin dördüncü ve üçüncü gemileri. Kremlin’e göre, Proje-22220 gemileri, ana görevi Kuzey Kutbu’nda yıl boyunca navigasyonu sağlamak olan dünyanın en büyük ve en güçlü buz kıran gemileri olarak biliniyor.

İlk iki gemi Arktika ve Sibir’in zaten hizmete girdiğini belirten Putin, Ural’ın bu Aralık ayında görev yapmaya başlayacağını ve Yakutistan’ın 2024’ün sonuna kadar hizmete girmesi gerektiğini söyledi.

Putin, beşinci gemi Chukotka’nın 2026’da görevlendirilmesinin planlandığını ve “süper güçlü” buz kırıcı Rossiya’nın inşasının 2027’de tamamlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ural ile aynı serideki diğer iki buzkıran, Arktika ve Sibir, halihazırda faaliyet gösteriyor.

Putin, “Rossiya” olarak bilinen ve 71,380 tonluk 209 metrelik buz kıranın 2027 yılına kadar tamamlanacağını söyledi. Bu geminin dört metre kalınlığındaki buzu kırabileceği belirtiliyor.

Kuzey Kutbu’nun önemi

Kuzey Kutbu’nun, iklim değişikliği nedeniyle daha büyük stratejik önem kazandığı belirtiliyor.

Moskova, Atlantik, Pasifik ve Arktik okyanuslarını birbirine bağlayarak hidrokarbonların Güneydoğu Asya’ya taşınmasını arttırmayı hedefliyor.

Yamal Yarımadası’ndaki sıvılaştırılmış doğal gaz tesisi de dahil olmak üzere Rusya’nın Arktik bölgelerinde geniş petrol ve doğal gaz kaynakları var.

Kuzey Kutbu uzmanları, Batı’nın Rusya’nın bölgedeki askeri gücünü yakalamasının en az 10 yıl alacağını belirtiyor.

Putin, Rusya’nın Barents Denizi’nden Okhotsk Denizi’ne kadar uzanan 24 bin km’den fazla kıyı şeridine sahip olduğu Kuzey Kutbu’ndaki varlığını güçlendirdi.

Rusya 2005’ten bu yana Kuzey Kutbu’nda Sovyet döneminden kalma onlarca askeri üssü yeniden açtı ve  donanmasını modernize etti.

Bunları okudunuz mu?

HaberDenizde.com kullanıcı dostu site özelliğini sürdürebilmek için bazı çerezler kullanmaktadır. Kabul Gizlilik sözleşmesini oku